Události a názory

Vážení a milí,

tuto stránku jsem nazval z vděku a na počest stejnojmenného programu Svobodné Evropy, který mě v dětství formoval.

Moje webové stránky tvoří přes 3000 mých článků a nahrávek, takže bez vyhledávání se v nich těžko zorientujete.
Obecné doporučení pro nově příchozího čtenáře: Nastavte si jeden ze klíčů, který Vás zajímá, a k němu řazení podle priority, popřípadě příznak nadčasové, například Priorita & Rozchody.

Zde je vysvětlen význam jednotlivých klíčů

Váš Jeroným Klimeš


Aktuální kontakty               Objednejte si aktuality


Partneři a rozchody

Výchova dětí,
adopce, pěstouni,
Romové v NRP


Teologie


Lymfom a rakovina


Přednášky, televize,
rozhlas (mp3, videa)


Muzika, klavír

Můj notový archiv
Moje knihy
Nejzajímavější články
Psychologie
Komentáře
Matematika
Programy
Obrázky
Ostatní
Ftipy


English


Deutsch


Francaise


Russian


Slovak

Jazyk: Kategorie: Klíče: Příznaky: Rok: Autor:

Dotaz nevrátil žádné řádky.

U nohou Sokratových...

Jak se správně baviti s Němcem aneb automatický rodič

Když jsem pracoval v Německu s postiženými dětmi, měl jsem za sebou dva roky školní spisovné němčiny a mí svěřenci kromě toho, že měli IQ okolo 50, tak mluvili bavorským nářečím - bayrisch,  neměli tak ani ty dva roky školní němčiny. Měli jsme tam holku, která byla předčasně vyvinutá, a tak se věšela na nás mužské pečovatele. Šli jsme takhle na procházku do kopce, ona pořád něco brebentila a já jí nerozuměl. Tak jsem s ní vedl komunikaci podle těchto pravidel. Předeslat musíme, že německé otázky běžně končí na 'oder?'/'nebo?' - "Dáš si chleba, nebo?") Proto když její povídání končilo na "oder?", zeptal jsem se: "Oder was?" čili "nebo co?". Když její povidání končilo oznamovací větou, tak jsem se zeptal: "Und dann?" čili "a pak?" Ona pak zase spustila a povídala dále. Když mě pak hryzlo svědomí, že ji tímto automatickým rodičem naprosto odbývám, zavolal jsem německého kolegu a poprosil ho, aby mi tu její hatlamatilku přeložil do němčiny. On ji chvíli poslouchal a povídá: "Já jí taky nerozumím." Od té doby jsem neměl s automatickým rodičem žádný morální problém. Proč o tom, ale teď píši? Narazil jsem totiž na citát od Jaroslava Haška, který dosvědčuje, že tuto metodu  už dávno přede mnou objevil jakýsi Maďar, tedy tomu podle všeho patří prvenství!

Jaroslav Hašek svědectví z fronty: "V eskortě bylo vůbec velice málo zábavy. Maďar se bavil s Němcem zvláštním způsobem, jelikož znal z němčiny jenom 'jawol' a 'was?'. Když mu Němec cosi vykládal, Maďar kýval hlavou a říkal 'Jawohl', a když se Němec zamlčel, řekl Maďar 'Was?' a Němec spustil znova."


Předchozí nestárnoucí moudra

 

Místo pro vaši reklamu

Úryvek z Nového zákona na dnešní denVosto5

Jedno z našich nejlepších soudobých divadel. Nepřehlédněte, pokud budete někdy v Praze. Například doporučuji jejich představení Dechovka, které stále hrají.


Náš kocourek zlámal nohu,
nepřišel nám týden domů.
Byl hezký strakatý,
měl ocácek makatý.


 
 
 

Předchozí odkazy   <   -   -   -   >   22690 dalších webových stránek, odkazů a kontaktů