Diskuse k Midi in a out

N.N. "Dale bych mel malou pripominku k slucovani midi kanalu. To, co uvadite jako beznou zalezitost - ze totiz data prijata na MIDI IN jsou automaticky kopirovana na MIDI OUT u vetsiny keyboardu neni pravda (zkousel jsem to u CASIO CT-700 a YAMAHA PSR-740). Podle dostupnych zdroju se domnivam, ze by to nemela byt pravda u zadnych (snad vsechny stranky zabyvajici se problematikou MIDI uvadeji, ze MIDI OUT slouzi pouze k vysilani eventu z daneho keyboardu bez echovani vstupu, k tomu ma zase slouzit MIDI THRU, ktery pro zmenu ignoruje eventy z keyboardu, ale to urcite vite, takze se omlouvam, ze Vas s tim otravuji) [po pravdě řečeno, jsem to nevěděl, takže děkuji za upozornění :-)], takze to, ze master keyboardy FATAR neco takoveho umoznuji, je asi velmi prijemna chyba navrhu, ci mozna jeste lepe nadstandardni nastaveni."

Reakce JZ: Mam doplneni k tem propojovanim nastroju pomoci MIDI-in a MIDI-out. Je blbost, ze to obvykle nejde. Prave naopak. MIDI v dnesnich nastrojich je udelano tak, aby tohle propojovani fungovalo BEZ PROBLEMU - jinak by ani nemelo cenu davat tam MIDI-IN a MIDI-OUT... To, ze to nekomu nejde, je vetsinou pouze jeho neznalost. Nejaka obskurni znacka klaves by to snad take mohla mit nejak neprostupne, ale CASIA to umeji UPLNE NORMALNE - i ta levna, zkousel jsem to, sice ne ten typ, ktery uvadel ten pan, ale zrejme on neumi cist v jeho Anglickem manualu:-(

Samozrejme, vetsinou se to da nekde v setupu nastavit, jestli chci propoustet signal nebo nechci, ale vetsinou je to defaultne On. Nejcastejsi pricinou, proc to nejde, je, ze ten nekdo na obou propojenych nastrojich vysila na stejnem kanale - ten druhy nastroj v rade prave tento jediny kanal odfiltruje, aby na nem mohl vysilat sva vlastni data. V tom - odhaduji - je zakopany pes.

Jinak obdivuji toho pana Jedlicku, ja bych asi nedoved naprogramovat ten cip, tak proto jsem musel pouzivat komercnich MOPu-56. Kdyby se jeho stranka objevila driv, mohl jsem si usetrit spoustu tapani.

Diskuse k programům

Dobry den /vecer, mate pekne stranky, ale pisi Vam hlavne proto, ze existuje i jiny varhanni software pro Windows, podivejte se na nasledujici odkazy:

jOrgan
http://www.meiers.org/sven/jorgan/index.html
vyzaduje Java Runtime Enviroment (JRE 1.4.1+):
Tam je též link na zajimavou soundfont banku.

Computorgan
http://members.aol.com/Computorgan/
vyzaduje Keykit (programovaci jazyk a GUI pro MIDI)
http://thompsonresidence.com/keykit/

Prijemne (po)hrani preje Martin Slavik
Dekuji za oceneni a dobre tipy. :-) JK

Jo, a jeste k tem programum. Ten japonec, co udela VPO pro linux uz ma i verzi pro Windows. Ja od nej dostal mailem jakousi trial verzi, kteoru mi zakazal dale rozsirovat, ta jeste uplne nefungovala - komunikace s Timidity, ale to uz je peknych par mesicu, cili dnes uz jiste ma ostrou verzi. Ja uz dale s nim v komunikaci nepokracoval, protoze jsem chtel mit varhanni rejstriky primo na hracim stole - a to jde pomoci midi-ox (viz ma stranka), takze jsem to uz nechal s VPO byt.

Pokud ale pouzivate programy typu MIMA32 nebo Raster midi keyb. stejne budete mit vzdycky problem s maximalnim poctem soucasne znejicich klaves a rejstriku, protoze ani ta nejdokonalejsi zvukovka nebude mit vic kanalu na syntaku, nez je tak na tech 12 rejstriku. Kdo chce vic, musi jit na Timidity. Sice to otravuje procesor, ale zase zvukovka muze byt libovolna sunka.

Diskuse ke zvukovým kartám

Pokud nemáme SoundBlaster (např. u notebooku), lze použít softwarové samplery, které umí načíst a hrát SF2 na libovolné zvukové kartě a v kombinaci s pomocným MIDI softwarem i rejstříkovat, např.:

- Timidity, MIDI-OX a MIDI-Yoke (konfigurace posána na http://www.clavmon.cz/organ/MIDI.htm )

- MIDI-Yoke , jOrgan, Audio Compositor

Za zmínku také stojí program Hauptwerk (ten ale není zadarmo), kde má každý tón vlastní vzorek, takže větší varhany kladou opravdu velké nároky na procesor a operační paměť.
Jiří Kopecký

Diskuse netříděná

...
1) doporučuji Vám uvést na Vaší stránce odkaz na WWW.CLASSICALARCHIVES.COM

2)Varhanní MIDI pedál vyrábí také fy JANTAČ z Vlašimi v pěkném dubovém provedení. MIDI interface je součástí dodávky. (možnost transpozice 4 oktáv, 128 – polyfonie, bez samplů, ty si stahuje z příslušných „synťáků“ nebo digitálního piana, pedálnice je rovná). Osobně tento pedál používám k digitálnímu pianu od YAMAHY typ: CLAVINOVA CLP-920 (Clavinova má poměrně slušný varhaní rejstřík.) Ve spojení s notebookem jsem s touto sestavou spokojen V případě zájmu Vám na firmu JANTAČ poskytnu kontakt. Cena kompletu je cca 15.000,- Kč

3)K diskusi na téma sloučení MIDI signálu se ztotožňuji s názorem pana N.N. a to ve smyslu že MIDI THRU Skutečně slouží pouze k průběhu MIDI z jiného MIDI zařízení a neslučuje se s MIDI daných „synťáků“. Takovou mám dosud zkušenost. S ohledem na Vaše zkušenosti si ,ale kladu otázku zda využívám všech možností MIDI.

Přeji Vám příjemný den

Martin Slavíček
Ledeč nad Sázavou
slavicekm@iol.cz