Víte, co to znamená být svatý?

PhDr. Mgr. Jeroným Klimeš, Ph.D. 2010

Bitva o Magdeburg roku 1631 byla těžko představitelná jatka. Tím spíš mě oslovilo svědectví malého kluka, který později v dospělosti popsal, jak to přežila jeho rodina. Tento popis najdete na tomto videu:

magdeburg 1631

Popisovaný anonymní voják se zachoval obzvlášť nelidsky. Kdyby se totiž choval jako člověk, tak by Friese staršího (otce) rozlámal na kole a ukřižoval, matku znásilnil a děti nabodl na kopí a chodil s nimi po ulicích. Tak se totiž chovalo přes 99 % jeho kolegů. On místo toho tuto bezvýznamnou rodinu "vzal do zajetí" a nechal si raději nadávat do pitomců od zpruzené ženy, protože věděl, že tu skutečnou kořist mu může dát jen Bůh...

Proto jsem opravdu rád, že máme slavnost Všech svatých a že je to skutečná slavnost celé církve, kdy můžeme velebit našeho Otce, že je veliký i v těchto anonymních svatých, jež si v ničem nezadají s těmi, u kterých známe jméno a kteří mají titul "sv." Snad mi tedy odpustíte, když si ten titul na chvíli vypůjčím.

Sv. anonymní vojáku, oroduj za nás, abychom i my v podobných krizových momentech věděli, že tu skutečnou kořist nám může dát jen Bůh a uměli se chovat podobně nelidsky jako ty!