- Křesťanství, vztahy a sex -
kniha o tom, jak to dělat, aby vztah neskončil na krchově

PhDr. Mgr. Jeroným Klimeš, Ph.D. 2016-07-30

http://vztahy.klimes.us

Vyšla vám nová kniha o partnerských vztazích. Co nového přináší?

Napsal jsem dvě knihy, které se týkají partnerských vztahů. Mám pro ně své soukromé, neoficiální názvy. Jedné říkám příručka pro hrobaře. To jsou Partneři a rozchody. Ta se už deset let stále prodává a oceňují ji ti, kterým rozchod obrátil život vzhůru nohama. Pravda, je radost vidět příručku pro hrobaře, jak si našla své místo na slunci a pomáhá lidem na hrobníkově lopatě, ale uznáte sám, že by bylo lepší napsat něco, aby partnerské vztahy na hřbitově vůbec skončit nemusely. Tak jsem napsal tuto druhou knihu o vztazích. Té soukromě říkám příručka pro údržbáře, ale oficiálně se jmenuje Křesťanství, vztahy a sex.

Není to zbytečné? Když se k sobě nehodí, tak se rozejdou, ne?

Ano, takto lidé uvažují. Dále jsou přesvědčeni, že vztah jede sám, že se o něj nemusíme starat. Partnerské vztahy se v mnohém podobají autům. I když máte auto v nejlepším technickém stavu, přesto to s ním můžete narvat do kaštanu. Řekl bych, že dobrou třetinu mých klientů tvoří páry, které se k sobě vcelku dokonale hodí a přesto se jim rozpadá vztah. Prostě skvělá auta rozpláclá o kaštan...

Aby auto fungovalo alespoň 20 let, je třeba dvou věcí: Pravidelný servis - dolévat benzín a jiné kapaliny, občas drobné opravy a jezdit s ním podle pravidel silničního provozu. Ano, je možná stupidní jezdit po městě 50 km/h, ale na druhou stranu, když se pravidel silničního provozu alespoň zhruba držíme, tak je možno najet i milión kilometrů bez nehody. I vztah potřebuje servis a pravidla vztahového provozu.

Jak například vypadá takové pravidlo vztahového provozu?

Součást údržby vztahu je zásada: Nepřechodit vztah. To je něco jako doporučení - nenechejte zadřít motor. Vztahy přirozeně stárnou, a proto polovina párů bez dětí se rozpadne do čtyř let. Za další čtyři roky, je z poloviny čtvrtina atd. Tak se vcelku rychle rozpadají i páry, kde jsou si oba mnoho let věrní.

A co mají dělat?

Přechození nastupuje okolo čtvrtého roku, proto do té doby, tak ve dvou letech vztahu by se měli vzít a založit rodinu. Bohužel samotný sňatek nestačí. Prostě pokud vím, že se mi za čtyři roky zadře auto, tak je lepší zavést ho do servisu dřív, než pak složitě dělat generálku motoru.

Hmm, takže děti?

Ano, děti jsou jako rychlosti v autě. Aby auto jelo, napřed ho nastartujeme, a pak jedničku, dvojku, trojku atd. Každé dítě zvyšuje střední trvanlivost vztahu přibližně o deset let. Tedy jedno dítě 10 let, druhé dvacet, třetí třicet let. Dál statistiky nesahají, každopádně je to jako s přechozením - kdo šetří na dětech, nepřímo se rozhoduje pro rozpad vztahu.

Ale než náš rozhovor ukončíme, rád bych zdůraznil, že trvanlivost vztahu není jediné kritérium. Důležité je také, aby se nám v tom vztahu hezky žilo. I o tom je ta "příručka pro údržbáře vztahů".