Mají homosexuální páry osvojovat děti?

PhDr. Mgr. Jeroným Klimeš, Ph.D. 2010

Psychologické posuzování heterosexuálních párů je v NRP na ubohé úrovni - je nesjednocené a posudky mají velmi rozdílnou úroveň. Jestliže dnes nejsme schopni pořádně posoudit kvalitu majoritních párů, jak velké bude selhání diagnostiky u homosexuálních párů? Kteří psychologové v NRP mají zkušenosti s homosexuální subkulturou? Bez důkladných zkušeností nebude mít většina posudků cenu ani popsaného papíru. Jinými slovy už nyní je mnoho dětí v NRP dáváno do rodin prakticky naslepo, protože posudky jsou nevypovídající. I když tento neuspokojivý vztah trpně tolerujeme u heterosexuální populace, troufne si někdo naslepo dávat děti do homosexuálních párů? Vzhledem k uzavřenosti homosexuální populace nemá běžná sociální pracovnice šanci zjistit, jak daný pár funguje. Okolí o nich většinou neví nic jiného, než že jsou to "ňácí homosexuálové". Takže v praxi budeme dávat děti komukoli, kdo si o ně řekne.

Homosexuálové jsou totiž výrazně nehomogenní, značně uzavřená minorita. Někteří sice opravdu dosahují oné plné psychické a sociální pohody, ale obecně platí, že homosexuálové mívají ve své minulosti mnohem větší procento zneužití a týrání než ostatní populace. S týráním a zneužíváním v dětství jde samozřejmě i větší pravděpodobnost opakování v těchto vzorců v jejich životě s případnými svěřenými dětmi. Bohužel je i větší pravděpodobnost doprovodných sexuálních úchylek. Je tedy těžké s uspokojivou pravděpodobností zaručit, že daný homosexuál nebude mít navíc ještě deviantní preference (vysoká komorbidita). Například netroufl bych si dát dvěma homosexuálním mužům do péče malého kluka, aby nevznikla trojka. Jenže dát dvěma mužům do péče dívku, je podobně absurdní. Vždyť nebude mít doma žádný ženský vzor.

Kolegyně zažila, že si o hostitelskou péči zažádalo v krátkém období několik mužů. Spíše šestým smyslem než nějakým testem pojala podezření, že s dotyčnými muži něco není v pořádku. Tak je za cenu hádek, stížností a masivního odporu poslala na nestandardní sexuologické vyšetření, které potvrdilo její zlou předtuchu – byla to domluvená parta pedofilů, kteří si chtěli v NRP opatřovat děti pro svou trestnou činnost. Osobně neznám mnoho psychologů, kteří by měli odvahu jít do války s podobnou nátlakovou lobby a ustáli ji.

Homosexuální páry jsou mnohem méně stabilní než vztahy heterosexuální (poločas rozpadu homosexuálních vztahů je prý mezi 2-3 lety). Partnerské nevěry a promiskuita jsou u nich větší problém než v heterosexuálních párech. Kdyby s takovou periodou partnerských vztahů v anamnese přišel heterosexuální pár, tak by asi dítě nedostal. Dítě tedy zažije rozvod u homosexuálního páru s větší pravděpodobností než u heterosexuálních rodičů.

Na druhou stranu je velký psychologický rozdíl mezi mužskou a ženskou homosexualitou. Proto jinak je třeba posuzovat lesbické páry, které bývají stabilnější a je u nich menší procento doprovodných sexuálních úchylek. Tedy předpokládám, že bude mnohem snažší najít lesbický pár vhodný pro NRP než pár gayů. 

Vzhledem k těmto okolnostem bych ponechal právní situaci tak, jak je dnes. Homosexuál si může zažádat o dítě jako samožadatel(ka). To znamená, že se dítě může právně dát jednomu z registrovaného páru s tím, že psychologické posudky se dělají na celý rodinný systém, ve kterém dítě nakonec žije. Když se pár přesto rozpadne, je předem jasné, s kým dítě odchází, v čí je péči. Bude méně válek o dítě. Tento přístup je vůči homosexuálům už tak hodně benevolentní.


z dopisu

1) Domníváte se, že může na dítěti zanechat negativní následky skutečnost, že bylo vychováno homosexuálním či lesbickým párem, anebo výchova homoparentní rodinou nemá na dítě žádný negativní vliv?
2) Odpůrci výchovy homoparentní rodinou tvrdí, že dítě vlivem své rodiny může začít inklinovat k homosexuální a lesbické orientaci. Lze z lékařského pohledu k něčemu podobnému dojít?

Je vzdycky chybou povazovat homosexualy jako dva muze nebo dve zeny. Mnohem prilehavejsi by bylo o nich uvazovat jako o tretim a ctvrtem pohlavi. Proto i srovnavat homosexualni a lesbicke pary s heteroparentni rodinou je spis vzdalena analogie. Samozrejme asi lepsi lesbicky par nez vychova v ustavu, kde se stridaji pecujici osoby v lepsim pripade v tydennim rytmu, ale proste je to trochu jiny svet. Pricemz vic se blizi heteroparentni rodine lesbicke nez gay pary. Takze pokud muzeme volit, pak bych daval prednost heteroparentnim parum. Homosexualni jen z nouze.

Proti adopcim homosexualnich paru mam tri velke argumenty - velmi obtizna diagnostika atypickych paru, velmi kratka zivotnost homosexualnich paru (jistota rozvodu), velka procento jinych, doprovodnych sexualnich uchylek.

Z toho vyplyva i odpoved na prvni dotaz: Bez pochyby existuji homosexualni pary, ktere by deti vychovali lepe nez mnohe heterosexualni, problem je najit je, vyloucit tu vetsinu z nich, ktere se rozpadnou do tri let, odhadnout ty, kde se dyssimuluji jine sexualni uchylky, kterych bude taky hodne.

Ke druhe otazce - mam rozpor s prof. Weissem v otazce, zda cast homosexualni populace se muze rekrutovat ne z genu ale z nejakych ranych traumat - hluboke citove deprivace, znasilneni v citlivych obdobich ap. Ja osobne jsem videl par pripadu, kde me tezko nekdo presvedci, ze tomu tak nebylo, ale na druhou stranu jsem presvedcen, ze ze normalni pecujici vychova homosexualnimi rodici nemuze vyvolat homosexualni orientaci deti. Samozrejme zalezi, jak by takova "homosexualni" vychova v praxi vypadala. Je tady velke nebezpeci antidiskriminace - kdyz by psychologove zamitli homosexualni par z jinych duvodu nez z homosexuality, pak budou velmi pravdepodobne celit obvinenim z homofobie. Podobne jako se tim ohaneji Romove ci v Americe cernosi. Koneckoncu jsme to zazili v poradnim sboru na MPSV, kde par dvou zen, kde jedna byla preoperovana na muze, byl zamitnut poradnim sborem z duvodu prilisne autoritativnosti "muze" a nekompatility se zvazovanym ditetem a bylo dost zle.

Proste v NRP jsou dost velke tlaky. Napriklad me volal jeden poslanec, jak to, ze jsem jednem zadatelum nedal dite. Takze znam radu psychologu, kteri nemaji odvahu temto tlakum odolavat a daji dite kazdemu, kdo si o ne rekne. To me opravdu desi...