Dovolená bez hádek

Alena Němečková

Vášnivé výměny názorů u vás rozhodně nejsou na denním pořádku. Proč si ale vjedete do vlasů už pár kilometrů za Rozvadovem? A proč se pak hádáte celou dovolenou, na které jste přece chtěli jen odpočívat a užívat si? Odpověď najdete na následujících řádcích.

"Hádky vznikají skoro vždycky z důvodu vymezení vlastního prostoru a většinou je za ní porucha komunikace. Tohle vymezování provází všechny zásadní změny, kterými člověk během života prochází." Vysvětluje počátek partnerských konfliktů rodinný psycholog Jeroným Klimeš. Myslet si podle jedné rozhádané dovolené, že to je konec vztahu, by bylo určitě ukvapené. Podle Klimeše je třeba vždycky hledat podstatu konfliktu. To ale není vždy tak jednoduché.

Proč mi to děláš

Honza, přítel si vybírá za terč svých poznámek svou partnerku, Magdu. Na dovolené často střídá jedna jedovatá slina druhou. "Magda pak pořád brečí a já ani nevím proč."

"Jestliže muž řekne jednu ironickou poznámku za hodinu, tak za běžný večer jsou dvě tři poznámky, ale o dovolené jsou partneři spolu 24 hodin denně a poslouchat blbý kecy celý den nevydrží ani světec... Stejně tak i naopak, například když žena nekontrolovaně vyčítá."

Nechci ležet u moře

Paní Klára letos tradičně umluvila svého muže, že jedině v Chorvatsku to bude "ono". Její muž sice ležení na pláži z duše nenávidí, ale neumí jí odporovat. "Vrcholem bylo, když po mě Klára chtěla, abych byl z toho válení na jednom místě ještě nadšenej." Zbytek dovolené jsem nepromluvil.

"Přesně tohle je příkladná ukázka poruchy komunikace", říká Jeroným Klimeš. Kdyby se totiž Klára s manželem ještě před odjezdem domluvila, co by ráda dělala, nemuselo by k žádnému konfliktu dojít." Nemyslete si, že z lásky partner bude dělat i to, co ho nikdy nebavilo. Když víte, že váš partner je nejšťastnější s potápěčskými brýlemi a šnorchlem, zatímco u vás představa bezprostřední blízkosti mořské havěti vyvolává hysterické záchvaty, nečekejte, že se to změní prostě jen z toho důvodu, že se milujete. Netýrejte sebe, ani protějšek. "Když budete nutit jinak aktivního partnera k pasivnímu odpočinku, skončí to hádkou. To je totiž jediná akce, kterou mu nabídnete. Povahu partnera ale většinou poznáte hned po první společné dovolené. Není důvod, abyste tuto chybu udělali dvakrát za sebou." Dodává Klimeš.

Táta nás prudí

Kateřina je doma s dětmi, zatímco Petr tráví 10 až 12 hodin denně v kanceláři. Normální rodina, ve které je jeden z partnerů mnohem více pracovně vytížený. Problém nastává už tradičně na rodinné dovolené. Kateřina s Petrem jsou spolu rádi, revoluci jim v tomhle případě obstarávají děti. "Táta nás pořád jenom buzeruje. Musíme dělat jenom to, co baví jeho, ale nás se nikdy nezeptá."

Jeroným Klimeš potvrzuje, že podobných problémů v posledních letech přibývá "Rodiče připraví program podle svých hobby, ale na děti při plánování moc nemyslí. Z toho vznikají třenice. Když táta tráví v práci 12 hodin denně, tak děti nejsou zvyklé na to, že by jim nějak výrazně zasahoval do života a on je vlastně také pořádně nezná. Děti si prostě vůči němu chtějí vymezit svůj prostor. A jsme zpátky u špatné komunikace."

Dovolená bez hádek

1 Komunikujte

Podle Jeronýma Klimeše hlavní příčinou hádek porucha v komunikaci. Někdo má sklon k nejapným poznámkám, někdo k výčitkám. Obvykle časem zjistíte, že si můžete vyjít vstříc i bez nich.

2 Nemyslete jen na sebe

Dovolená ve dvou prostě musí vyhovovat oběma, i když to někdy stojí víc energie Při plánování myslete na skutečná přání svého protějšku a nezapomínejte na děti. Rozhodně nemá smysl zcela se podřizovat partnerovi.

3 Nikdy se nehádejte v noci

Od slunce západu do jeho východu, tj. přes noc se vyhněte konfliktům. Na vaše hádání má totiž největší vliv únava. Unavený člověk ztrácí zábrany a nahlas zazní i to, co by jinak nikdy nevyslovil.

4 Pijte, jezte a spěte

Únavové konflikty nevzniknou, když budete myslet na pravidelné jídlo, pitný režim a budete mít dostatek spánku. Zvláště citliví na výkyvy nálad související s hladinou krevního cukru jsou velmi štíhlí lidé.

5 Nečekejte zázraky

Už samotný odjezd na dovolenou je velká změna životního rytmu, na kterou různí lidé reagují různě. Někdo snáší špatně cizí postel, někomu vadí světlo po ránu... Pokud víte, že se v novém prostředí špatně adaptujete, naplánujte si na prvních pár dnů spíš klidnější program. Ostřejší věty vyřčené partnerem v tomto nervozním období rozhodně neberte moc vážně.

Anketa

Zuzana Slavíková

Herečka

Na dovolené jsme už docela dlouho nebyli. Já sice mám volno celé prázdniny, ale můj muž si bere jen krátkou dovolenou, takže ta naše společná dovolená trvá většinou deset dnů. Snažíme si to pořádně užít a řešíváme jen technické problémy, třeba když zajedeme jinam, než jsme měli, protože jsme špatně odbočili. Jsou to ale spíš dohady, než hádky.

Mahulena Bočanová

Herečka

Hádkám na dovolené se vyhýbáme tak, že na ní nejezdíme společně, ale každý se svými kamarády. Červenec strávíme spolu doma a v srpnu jede on s kamarády do Itálie a já s kamarádkou Zuzanou a dětmi na Kypr. Alespoň se na sebe potom pořádně těšíme.

Petr Weis

Sexuolog

Mám jeden recept na klidnou dovolenou a ten je "se vším" souhlasit. Žádná věc mi nestojí za hádky a zbytečné konflikty. Jsem tolerantní, ale moje žena by vám určitě řekla pravý opak. Jezdíme na dovolenou spolu, letos jsme to "vydrželi" dokonce měsíc v Austrálii.

Jolana Voldánová

Moderátorka

Zrovna mám za sebou čerstvou zkušenost - rodinná dovolená v plném počtu pěti lidí. Hádky na dovolené ale nejsou zrovna náš případ. Já se hádám strašně nerada a spíš se snažím konfliktům vyhnout. Hádky mě vysávají, takže když se něco děje, pozná se to na mě tak, přestanu mluvit. To je signál pro okolí, že si mě nemají všímat. Všichni vědí, že potřebuji nechat hodinu v klidu a já se v koutku vyzuřím.

Hana Heřmánková

Moderátorka

Na dovolené se nehádáme. I když já jezdím radši na jih a manžela to táhne do hor nakonec to vždycky nějak skloubíme. Na klasickou dovolenou ale v létě nejezdíme, snažíme se být hlavně doma, kde jinak skoro nejsme a cestovat po Čechách. Jezdíme někdy na kratší zájezdy, prodloužené víkendy. Nervy s dovolenou si opravdu nepřipouštíme, toho máme dost z práce. O dovolené si chceme odpočinout.

Jana Vytlačilová

PR manažerka

Po 25 letech manželství si troufám tvrdit, že cesta na dovolenou s mým manželem by náš jinak fungující svazek ohrozila. Na dovolenou právě z toho důvodu jezdíme každý sólo. Já se svými přáteli, on zase s těmi svými. Když pak spolu jedeme jednou do roka společně na chalupu, tak se rozvádíme hned u vrátek.

Zora Kvasňová

v důchodu

Obecně se vlastně na dovolené nehádáme. A obvykle se i na všem shodneme. Úplně jinak tomu ale bylo letos na jaře, kdy se naše plánovaná dovolená kryla s mistrovstvím světa v ledním hokeji. Můj muž, velký sportovní fanoušek, totiž celé večery a odpoledne strávil u televize. To jsme se pak dohadovali, ale stejně mi to nebylo nic platné. Hokej vyhrál.

 

Date: 30. července 2007 15:35