Podpora svobodných matek je proti přírodě

PhDr. Mgr. Jeroným Klimeš, Ph.D. 13. června 2008

Poznámka: Tento rozhovor vznikl po telefonu, takže berte v potaz, že sám bych to napsal trochu jinak.

 

Čekají nás krušné doby, říká k vysoké rozvodovosti Jeroným Klimeš,klinický psycholog.

* LN Čím si vysvětlujete, že lidé často neuzavřou manželství, přestože spolu mají dítě?

Jeden zdroj tohoto trendu je sociální systém. U nás je totiž velká podpora svobodných matek. Objektivně to mají svobodné matky horší než vdané ženy. Na to reaguje sociální systém, který se jim snaží kompenzovat, co jim chybí do ekonomického standardu. Tím vzniká paradox, že svobodné ženy jsou zvýhodněné proti vdaným. Tato podpora je proti přírodě. Když sociální systém, který je v jádru dobrý, přestane respektovat přirozenou hierarchii věcí, tak lidé začnou dělat opatření, aby získali výhody svobodné matky. Znám řadu párů, kdy to tak funguje. V psychologickém slova smyslu mají manželství, ale nejsou sezdaní jen proto, aby dosáhli na ekonomické výhody. Je to rozšířená praxe.

* LN S čím ještě ten trend souvisí?

Založení rodiny se odkládá. Dříve rodiče kolem dvaceti začali tlačit dcery, aby udělaly pevné rozhodnutí a vdaly se. Dnes je toto rozhodnutí odsunuto o deset let. U třicetiletých se objevuje neschopnost uzavřít pevný svazek. Bývá to dané tím, že do třiceti mají lidé za sebou dva až tři velké, bolestivé rozchody. Naučí se nevěřit vztahům. Když jim nevěří, neinvestují do nich, a když do nich neinvestují, zákonitě nefungují. Jakmile je absence pevného rozhodnutí pro vztah, vznikají nestabilní vztahy. Děti pak přicházejí jako “zapomenutá spermie”.

* LN Když spolu lidé žijí nesezdaní a mají děti, vadí to?

Vždy bylo to pevné rozhodnutí – svatba – silný signál do okolí a deklarace: s tímto člověkem chci prožít velký kus života. Toto rozhodnutí je obrovská síla, ke které se pak lidé vrací. Jakmile se o toto ochudí a přijde velká zátěžová zkouška, třeba narození dítěte, mívají hlavně muži pocit, že se pro to nerozhodli, že jim to bylo vnuceno. Z toho vznikají rozchody krátce po narození dítěte.

* LN Proč je tak vysoká rozvodovost a co to znamená pro děti?

Jsou to ekonomické důvody a dobová móda. Dětem kvůli tomu chybí vzory. Když člověk nikdy nevidí, jak se opravuje auto, nemůže ho umět opravit. Když nevidí, jak funguje manželství, jak by mohl být schopen ho žít. Čekají nás krušné doby.

Česko zasáhl baby boom

PRAHA 20. března 2008 | 9:35

V Česku se loni narodilo nejvíce dětí od roku 1993 - celkem 114.632. Počet narozených nad zemřelými převažuje o 10.000 lidí, což je nejvíce za posledních 25 let. V republice tak žilo na konci loňského roku 10 381 130 lidí, vyplývá z údajů, které zveřejnil Český statistický úřad.

Počet obyvatel ČR se nepřetržitě zvyšuje již pátým rokem. K růstu počtu obyvatel loni přispěla i migrace cizinců, kterých v ČR přibylo 83.900 - téměř tolik, kolik v předcházejících třech letech dohromady. Podle údajů ministerstva vnitra žilo v republice na konci roku 2007 legálně celkem 392.087 cizinců, kteří tak tvořili 3,8 procenta populace ČR.

V loňském roce zemřelo v ČR 104.600 osob, což je o necelé dvě stovky lidí více než v roce 2006. Hlavní příčinou smrti byly nemoci oběhové soustavy, které způsobily polovinu všech úmrtí. Naděje dožití při narození vzrostla oproti předchozímu období přibližně o čtvrt roku - na 73,7 roku u mužů a 79,9 u žen.

Z údajů ČSÚ vyplývá také to, že obyvatelstvo ČR stárne. Průměrný věk mužů se zvýšil na 38,8 roku a průměrný věk žen na 41,8 roku. Počet živě narozených se oproti roku 2006 zvýšil o 8800 dětí.

Na jednu ženu v reprodukčním věku tak připadalo 1,44 živě narozeného dítěte, což je výrazný vzestup oproti roku 2006, kdy tento ukazatel činil 1,33. Tento trend však podle odborníků pravděpodobně nebude trvat dlouho: až odrodí silné ročníky žen, které přišly na svět v 70. letech minulého století, začne počet narozených dětí opět klesat.

Podle statistik odkládají ženy mateřství do stále vyššího věku. Průměrný věk matek stoupl o 0,2 roku na 27,1 roku při narození prvního dítěte a na 29,1 roku celkem. Mimo manželství se narodilo 34,5 procenta ze všech živě narozených dětí, což je o 1,2 procentního bodu více než v předchozím roce.

Manželství uzavřelo o 4300 párů více než v roce 2006 - celkem 57.200 dvojic. Za nárůstem stojí především sňatky v červenci, kdy "magické datum" 7. 7. 2007 přilákalo do svatebních síní rekordních 4406 párů. Naopak počet rozvodů stagnoval.

V roce 2007 bylo rozvedeno 31.100 manželství, což je o 300 méně než v předchozím roce. Ukazatel úhrnné rozvodovosti dosáhl stejně jako v roce 2006 hodnoty 48,7 procenta manželství končících rozvodem. Nejčastěji se manželé rozvádějí ve třetím až šestém roce manželství.

Potratů bylo v roce 2007 o tisíc více než v roce předchozím - celkem 40.900. Počet umělých přerušení těhotenství ale setrval na 25.400 případech.