Paroubka vede touha po moci

Balíček schválen - Paroubkova sociální demokracie se rozhodla a nakonec kývla

Manipulátoři se vyznačují náhlým přehodnocování svých minulých rozhodnutí

Toto je klasické chování manipulátorů.

 

Manipulátoři neustále sní o ušlých příležitostech. Stále zvažují, která z možností je pouze pro ně ta nejvýhodnější. Jakmile si Paroubek třeba vyhodnotil, že by pozdější volby byly pro něj výhodněší, otočí se na obrtlíku a bude hlásat pravý opak toho, co tvrdil před pár dny. Najednou klidně založí fun club Ústavního soudu, který chtěl před týdnem div ne rozpustit.

Více o prožívání a chování manipulátorů najdete v mé knize Partneři a rozchody

 

Text: Lucie Vadlejchová, Lidové noviny, 26. září 2009

Jiří Paroubek je manipulátor toužící po moci, tvrdí často psychologové. Možná má ale menší sebevědomí, než se zdá. Psychologové rozdělují lidi do tří kategorií. Jedni jsou fixovaní na sex, druzí na peníze a třetí na moc. Jiří Paroubek je podle některých psychologů typickým příkladem třetí skupiny.

Profil lídra

Nevysvětlitelné veletoče, které v posledních dnech šéf ČSSD předvádí, tak získávají na logice. Paroubek je totiž podle psychologů typický manipulátor. Touží získat moc, chová se účelově a ze dne na den mění stanoviska. "Manipulátoři se vyznačují tím, že neustále hořečnatě přemýšlejí, jak dosáhnout svého cíle. Jakmile ale zjistí, že taktika, kterou doposud volili, není dobrá, začnou revidovat svá dřívější rozhodnutí," popisuje psycholog Jeroným Klimeš typický osobnostní rys Jiřího Paroubka. Pak podle Klimeše není nic neobvyklého na tom, že je předseda ČSSD schopen "obrátit se na obrtlíku", jako to udělal, když znemožnil konání předčasných voleb. Snaha manipulovat, která je podle odborníků mezi politiky častým jevem, však není jediný Paroubkův problém. Podle psychologa Slavomila Hubálka má šéf ČSSD i pocit, že "politika se má dělat silou, a když to nejde, je třeba ještě přitvrdit". Takový omyl však může podle psychologa stát Paroubka i stranický post.

Siláctví jako projev obrany Každý den v životě Jiřího Paroubka je podle Klimeše jako ruleta. "Neustále sní o tom, jak získat moc, co pro to má udělat a jak to má vymyslet," tvrdí Klimeš. A těžké to má podle něj sociálnědemokratický předseda hlavně v tom, že nemá vlastní názor. "Aby dosáhl moci, používá výzkumy," říká o Paroubkovi psycholog. A dokumentují to podle něj i předvolební billboardy ČSSD. Hesla "Třináctý důchod ze zisků ČEZ" nebo "Zdravotnictví bez poplatků" totiž nejsou podle Klimeše přesvědčení sociálních demokratů, ale výsledky předvolebních průzkumů. "Jde o účelové slogany sloužící jen k získání moci," tvrdí. "Paroubek si udělá průzkum a řekne si: Co by tak lidé chtěli slyšet? A to pak prosazuje," vysvětluje psycholog.

Silácké chování Jiřího Paroubka však podle reakcí oslovených psychologů nemusí být jen znakem dominantní extrovertní osobnosti, ale i běžným obranným mechanismem. "Jen podle chování lze těžko jednoznačně určit, zda je někdo introvert, nebo extrovert," tvrdí psycholog Otakar Fleischmann z Univerzity Jana Evangelisty Purkyně. Vyhraněný introvert podle něj šéf ČSSD určitě nebude, lze na něm ale pozorovat určitou vnitřní nejistotu. "Snaží se velmi sebevědomě působit na okolí. Je ale otázka, je-li jeho sebevědomí opravdu tak vysoké i uvnitř," myslí si o Paroubkovi Fleischmann. Jeho tvrzení může vysvětlovat i agresivní postoj k novinářům, které šéf ČSSD raději zesměšní, než aby musel odpovídat na nepříjemné otázky například před objektivy televizních kamer. Největší hádankou ale není Paroubkovo chování pro psychology, nýbrž pro politiky.

Nespolehlivý partner Politici nad neustálými názorovými obraty předsedy druhé nejsilnější parlamentní strany jen kroutí hlavami. "Je to tvrdý vyjednávač, u něhož si člověk ale nemůže být do poslední chvíle jistý, zda se dohoda do druhého dne nezmění," popisuje Paroubka šéf zelených Ondřej Liška. Místopředseda ODS Ivan Langer si vysvětluje Paroubkovo chování následovně: "Jde mu jen o sebe. A může za to prostředí, které ho formovalo. Svět veksláků, pinglů, prostitutek i estébáckých aparátčíků," tvrdí Langer.

Naráží tak na Paroubkovo působení v podniku Restaurace a jídelny, které šéfa ČSSD ovlivnilo i podle psychologů. "Nemá ale smysl z toho dělat negativní označení. Každý politik přišel z nějakého prostředí," shrnuje Paroubkův profil Hubálek. Rysy předsedy ČSSD lze najít podle odborníků i u dalších politiků.

Zlomové chvíle

Volby 2006 - Po prohraných parlamentních volbách vystoupil Paroubek s projevem plným předlistopadové rétoriky. Psychologové to označují za největší Paroubkovo selhání.

Září 2009 - ČSSD prosadila změnu ústavy, pak ale odmítla rozpustit sněmovnu a umožnit předčasné volby. Paroubek přes noc změnil názor. Přehodnotil cíle, jak tvrdí psychologové.

Září 2009 - Při debatě o úsporném balíčku Paroubek trval na návrzích ČSSD, ačkoliv nebyly podle ostatních součástí předběžné dohody. Pak se vzdal. A obvinil politické soupeře, že kvůli "maličkosti" hnali ČR do krize.

Vysvětlitelné veletoče. Psychologové odůvodňují přemety Jiřího Paroubka tím, že je prostě fixován na moc, udělá pro ni v politice vše.